Z poprzedniej części 'O kątowaniu' wiemy, jak wyglądają podstawy. Odległość ma znaczenie.

Pozostaje postawić pytanie: co jeszcze jest ważne jak strzelam do tego złego zakapiora w drugim czołgu ?

Pancerz. Proste. Im grubszy tym trudniej przebić. Tylko jak pogodzić pancerz ze słabym silnikiem ? Każdy chce mieć zwinny czołg ale dobrze by było aby był też opancerzony w miarę przyzwoicie.

Jako jedni z pierwszych na rozwiązanie wpadli sowieci. W T-34 zastosowali cienki ale pochylony pod kątem pancerz. Stosując ta prostą sztuczkę uzyskali sztuczne pogrubienie czynnej części pancerza nie zwiększając masy całego pojazdu.

 

Jak to działa ?

Jako przykład posłuży nam pestka, w roli pestki 122 mm pocisk z działa D-25-T. Jeśli pamiętamy mają one 175 mm średniej penetracji. Celem będzie płyta pancerna 100 mm.

W przypadku strzelania na 'wprost' w ustawioną prostopadle do linii strzały płytę nie zyskujemy nic.

12290

Grubość płyty nie zmienia się i uzyskujemy bezproblemową penetrację niezależnie od losowania.

Wystarczy drobne odchylenie od pionu, niech to będzie 1/4 kąta prostego, czyli o 22.5 stopnia.

2256643

Kąt jaki tworzy płyta pancerna z linią strzał to 67.5 stopnia ( 90 - 22.5 ) dają nam to zwiększenie relatywnej grubości pancerza o 8.2%. Pocisk aby przebić się do środka musi pokonać ponad 108 mm.

Dalsze pochylanie płyty przynosi jeszcze lepsze efekty, co ważne relatywna grubość płyty pancernej rośnie coraz szybciej.

eserf

Po pochyleniu jej o kolejne kilka stopni zyskujemy kolejno: 15.5%

ewer

I od tego momentu pocisk z D-25-T może mieć problemy z penetracją tego tylko 100 mm pancerza. Okazuje się, że po pochyleniu tej płyty o 45 stopni aby ją przebić trzeba pokonać ponad 141 mm. Pamiętajmy też, że konstruktor który wpadł na ten pomysł zyskał to nie zwiększając masy całego pojazdu ( załoga miała ciaśniej, bo pomieszczenie wewnątrz miało trapezowaty a nie sześcienny kształt ).

Ciągnijmy eksperyment dalej:

serswe

Tylko 15 stopni więcej i przy pochyleniu 30 stopni od tory lotu pocisku efektywna grubość płyty wzrosła dwukrotnie do 200 mm !

Nasz eksperyment zakończy się na odchyleniu od pionu o 69 stopni, czyli odchyleniu od toru lotu pocisku o 21 stopni. Dlaczego na tej wartości ? Teoretycznie wszystkie pancerze odchylone o 70 stopni powinny rykoszetować pociski ( plus minus, bo jest jeszcze zasada 3krotności kalibru itd ale to kiedy indziej )

ewr664

I na samym końcu mamy prawie 280 mm pancerza. Wszystko tylko przez odpowiednie ułożenie 100 mm płyty pancernej. Sprytnie. Czy któryś czołg ma tak odchylony pancerz ? Chyba nie.

Jednak jest cała lista czołgów i TD które maja płyty pochylone o 30, 45 czy inne dosyć ostre kąty:

  • francuskie TD z linii AMX AC lub Foch
  • niemiecki Hetzer, JPanther, JPanther II, JPz E-100
  • sowiecki Obj 268 i Obj 704 oraz SU-100M1
  • amerykańskie czołgi średnie, np. T69, Sherman Jumbo
  • niemieckie E-50
  • sowieckie czołgi ciężkie linii IS ( 3, 8, 6, 7 )

... i poza nimi naprawdę wiele wiele innych. Ten prosty trick wykorzystywany jest bardzo często. Jak sobie radzić z takimi pancerzami ? Jednym ze sposobów jest niwelowanie kąta.

...ale o tym w kolejnej części

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież